8 مورد از فواید ورزش کردن برای بدن و روان

8 مورد از فواید ورزش کردن برای بدن و روان

ورزش کردن به‌عنوان یکی از بهترین راه‌ها برای داشتن سلامتی بدن و روان شناخته‌شده است. فواید ورزش کردن بسیار زیاد است و می‌تواند به شما کمک کند تا سبک زندگی بهتری داشته باشید. در این مقاله در فنر ورشی ففو کنار ما باشید تا با تاثیرات ورزش بر بدن و بهترین زمان ورزش آشنا شوید.

فواید ورزش کردن

فواید ورزش کردن بسیار زیاد و غیرقابل‌انکار است. ورزش کردن مزایای بسیاری برای بدن و روان دارد. ورزش کردن باعث آزادشدن هورمون‌های خوشحالی مانند اندورفین و سروتونین می‌شود که باعث بهبود خلق‌وخو و کاهش اضطراب و افسردگی خواهد شد. در کل، ورزش کردن به‌عنوان یک فعالیت سالم و مفید برای بدن و روان انسان توصیه می‌شود. ورزش کردن فواید بسیاری برای بدن و روان انسان دارد. در ادامه به برخی از فواید ورزش کردن اشاره می‌کنیم:

1- فواید ورزش کردن برای بدن

فواید ورزش کردن برای بدن عبارت‌اند از:

 • کاهش درد و التهاب مفاصل و بهبود امراض مربوط به عضلات و استخوان‌ها
 • بهبود ترکیب بدنی
 • افزایش مقاومت بدن
 • کاهش سطح چربی‌های مضر

فواید ورزش کردن برای روان

2- فواید ورزش کردن برای روان

فواید ورزش کردن برای روان عبارت‌اند از:

 • افزایش روحیه و شادابی
 • بهبود انرژی و تمرکز
 • بهبود اعتمادبه‌نفس و خودشناسی
 • کاهش عصبانیت و خشم

میزان تاثیرات ورزش بر بدن و روان برای هر شخص متفاوت است و بستگی به سن، جنسیت، وضعیت فیزیکی و سلامتی شخص دارد.

تاثیرات ورزش بر بدن

ورزش کردن تاثیرات بسیاری بر بدن دارد. تاثیرات ورزش بر بدن شامل موارد زیر می‌شود:

1- افزایش قدرت قلب و عروق و تقویت سیستم ایمنی

ورزش کردن باعث افزایش تنفس عمیق و ریتمیک می‌شود که این موضوع به تقویت قلب و عروق کمک می‌کند. باتوجه‌به تاثیرات ورزش بر عملکرد گردش خون و افزایش کارایی سیستم‌های داخلی بدن باعث تقویت سیستم ایمنی و سلامتی بدن می‌شود. با تقویت سیستم ایمنی مقاومت بدن را در برابر بیماری‌ها و عفونت‌ها افزایش می‌دهد.

همچنین بخوانید  تاثیر خواب بر بیماری ام اس و بهبود کیفیت خواب در ام اس

2- افزایش قدرت عضلات و انعطاف پذیری

یکی از تاثیرات ورزش بر بدن، افزایش قدرت عضلات است. قوی‌شدن عضلات باعث بهبود تعادل و کنترل حرکتی بدن و کاهش درد و التهاب مفاصل خواهد شد. ورزش به دلیل تاثیر بر تمام بافت‌های بدن انعطاف‌پذیری و مهارت‌های حرکتی افزایش داده و کیفیت زندگی را بهبود ببخشد.

فواید ورزش کردن برای بدن و روان|کاهش وزم

3- کاهش وزن بدن و بهبود کیفیت خواب

کاهش وزن بدن از دیگر تاثیرات ورزش بر بدن است. ورزش‌کردن باعث افزایش سطح متابولیسم بدن و سوخت‌وساز بیشتر چربی‌ها می‌شود که این موضوع به کاهش وزن بدن کمک می‌کند. به دلیل داشتن فعالیت‌های فیزیکی کیفیت خواب افزایش و اختلالات خواب کاهش می‌یابد.

4- کاهش سطح کلسترول و فشارخون و تنظیم قند خون

به دلیل انجام تمرینات ورزشی و فعالیت‌های بدنی منظم سطح کلسترول بدن و فشارخون کاهش می‌یابد؛ همچنین ورزش‌کردن باعث کاهش سطح قند خون و افزایش حساسیت به انسولین می‌شود که این موضوع خطر بروز دیابت را کاهش می‌دهد.

5- کاهش اضطراب، استرس و افسردگی و بهبود خلق‌وخو

ورزش کردن باعث آزادشدن هورمون‌های خوشحالی مانند اندورفین و سروتونین می‌شود که کاهش اضطراب و افسردگی را به دنبال دارند. ورزش باعث افزایش ترشح هورمون‌های خوشحالی و بهبود خلق‌وخو می‌شود.

6- افزایش تعادل هورمون‌های بدن

ورزش و فعالیت‌های ورزشی باعث تعادل هورمون‌های بدن و کاهش خطر بروز بیماری‌های مرتبط با اختلال در تعادل هورمون‌ها مانند بروز سرطان پستان و رحم می‌شود.

7- بهبود عملکرد مغزی و تنفسی

ورزش کردن بهبود عملکرد مغزی، افزایش تمرکز و حافظه و کاهش خطر بروز بیماری‌های مغزی مانند آلزایمر را به دنبال دارد. همچنین با افزایش ظرفیت ریه و بهبود میزان اکسیژن‌رسانی به بافت‌های به بهبود عملکرد تنفسی هم کمک می‌کند.

همچنین بخوانید  تأثیر خواب مناسب شبانه بر فعالیت‌های روزانه

فواید ورزش کردن برای بدن و روان

8- افزایش میزان انرژی

ورزش کردن میزان انرژی و پایداری آن در طول روز را افزایش داده و بهبود کارایی در کارها و فعالیت‌های روزانه را به دنبال دارد.

همچنین بخوانید: اگر ورزش نکنیم چه می‌شود؟ 5 مورد از تأثیرات ورزش نکردن

بهترین زمان ورزش

شاید برای شما سؤال باشد که چه زمانی بهتر است ورزش کنید؟ بهترین زمان ورزش‌کردن به وضعیت شما و برنامه زندگی‌تان بستگی دارد. بهترین زمان ورزش کردن زمانی است که شما می‌توانید به طور منظم و مداوم ورزش کنید و با این کار بهترین نتیجه را برای سلامتی خود به دست آورید؛ همچنین بهترین زمان ورزش کردن به نوع فعالیت و وضعیت شخصی شما بستگی دارد؛ برای مثال، برخی از افراد عادت دارند صبح زود ورزش کنند، درحالی‌که برخی دیگر بهتر می‌توانند در بعدازظهر یا شب ورزش کنند. زمانی را برای ورزش انتخاب کنید که بتوانید از فواید ورزش کردن بهره‌مند شوید.

اگر به دنبال کاهش وزن هستید، بهتر است صبح زود ورزش کنید؛ زیرا بررسی‌ها نشان داده‌اند که ورزش صبحگاهی می‌تواند مؤثرتر ازآنچه در بعدازظهر یا شب انجام می‌شود، باشد؛ اما اگر به دنبال افزایش قدرت و تقویت عضلات هستید، زمان ورزش کردن مهم نیست و شما می‌توانید در هرزمانی که برایتان مناسب است، ورزش کنید.

به‌هرحال مهم‌تر از همه این است که شما به طور منظم و در بلندمدت ورزش کنید، به این شکل می‌توانید بهترین نتیجه را برای سلامتی خود به دست آورید. بااین‌حال، به‌طورکلی، این موارد را در نظر بگیرید:

فواید ورزش کردن برای بدن و روان

 • ورزش در صبح به شما کمک می‌کند تا روزتان را باانرژی بیشتری شروع کنید و باعث بهبود کیفیت خواب شما می‌شود.
 • اگر برنامه زندگی‌تان به شما اجازه می‌دهد، می‌توانید بعدازظهر ورزش کنید. ورزش در این زمان کمک می‌کند تا تنش روزانه را کاهش دهید و انرژی بیشتری در طول روز داشته باشید.
 • ورزش در شب کمک می‌کند تا قبل از خواب استرس و اضطراب را کاهش دهید و به‌راحتی خوابیده و به خواب عمیق‌تری بروید. بااین‌حال، ورزش شدید در شب ممکن است باعث بیداری شما شود؛ بنابراین بهتر است قبل از خواب به میزان و نوع ورزش خود دقت کنید.
همچنین بخوانید  خرید لوازم ورزش در خانه | نکاتی که باید هنگام خرید لوازم ورزشی بدانید

اگر دوست دارید از مزایای ورزش کردن استفاده کنید اما به هر دلیل نمی‌توانید به باشگاه‌ها بروید، پیشنهاد ما به شما وسیله ورزشی ففو است. این وسیله ورزشی چندکاره و مناسب سنین مختلف است.

نتیجه‌گیری

باتوجه‌به فواید ورزش کردن برای بدن و روان، بهتر است که هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه به فعالیت‌های ورزشی بپردازید. بهترین زمان ورزش کردن بستگی به شرایط شما دارد؛ اما در کل بهتر است تلاش کنید هر روز در یک‌زمان ثابت و مشخص ورزش کنید. با ورزش کردن به میزان مناسب و درست، می‌توانید سبک زندگی بهتری را برای خودتان ایجاد کنید.

بدون دیدگاه

ارسال نظر

ایمیل شما نزد ما ایمن است و به نمایش گذاشته نخواهد شد.

5 + 3 =